Skip to content

89 Rosedale RdPrinceton, NJ 08540

Built 1912

Last Sale Price
$5,800,000
Last Sale Date
Jul 15, 2004

Property Information

Block8601
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page86

Building Details

Building Class22
Description2SF2G 10415 SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage8,500
Acreage3.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$710,400
18%
Improvement Value:$3,307,100
82%
Total Assessment$4,017,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$106,986-0.6%
2024$107,617+3.1%
2023$104,406+0.8%
2022$103,593+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,800,000
DeedBook 4795, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1912