Skip to content

54 Lafayette CtPrinceton, NJ 08540

Built 2004

Last Sale Price
$2,550,000
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block8601
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page86

Building Details

Building Class21
Description1 S C B P
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,482
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$666,000
30%
Improvement Value:$1,555,000
70%
Total Assessment$2,221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,145+5.9%
2024$55,836+3.1%
2023$54,170+0.8%
2022$53,748+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,550,000
Sq Ft4,482DeedBook 6376, Page 855Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$2,550,000
DeedBook 5096, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 2004