Skip to content

115 Longview DrPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block8904
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,596
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$546,000
81%
Improvement Value:$129,300
19%
Total Assessment$675,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,983+5.9%
2024$16,977+3.1%
2023$16,471+0.8%
2022$16,342+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 4744, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1955