Skip to content

256 Snowden Farms LanePrinceton, NJ 08540

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2016

Property Information

Block5704
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class21
Description2SFR2G
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage3,898
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$502,000
32%
Improvement Value:$1,046,400
68%
Total Assessment$1,548,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,234+5.9%
2024$38,927+7.9%
2023$36,078+0.8%
2022$35,797+86.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 5125, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1932