Skip to content

135 Mc Cosh CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2015

Property Information

Block8901
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,080
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,000
73%
Improvement Value:$201,800
27%
Total Assessment$752,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,047+5.9%
2024$18,925+3.1%
2023$18,361+0.8%
2022$18,218+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,750
DeedBook 2605, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1966