Skip to content

24 Maclean CirclePrinceton, NJ 08540

Built 2008

Last Sale Price
$966,715
Last Sale Date
Mar 6, 2009

Property Information

Block8901
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page89

Building Details

Building Class21
Description1S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,743
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,500
36%
Improvement Value:$921,900
64%
Total Assessment$1,450,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,624+5.9%
2024$36,463+3.1%
2023$35,375+0.8%
2022$35,100+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$966,715
DeedBook 5989, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 2008