Skip to content

883 Lawrenceville RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1850

Last Sale Price
$793,310
Last Sale Date
Dec 5, 2011

Property Information

Block9101
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page91

Building Details

Building Class21
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,672
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$532,500
28%
Improvement Value:$1,380,900
72%
Total Assessment$1,913,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,954+5.9%
2024$48,103+158.5%
2023$18,612+0.8%
2022$18,467+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$793,310
DeedBook 6132, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1850