Skip to content

889 Lawrenceville RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1902

Last Sale Price
$999,995
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block9101
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page91

Building Details

Building Class18
Description2S S F 2G
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage4,391
Acreage1.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,500
59%
Improvement Value:$309,000
41%
Total Assessment$748,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,596-1.1%
2024$22,847+3.1%
2023$22,166+0.8%
2022$21,993+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$999,995
Sq Ft4,391DeedBook 6532, Page 833Recorded8/24/2023

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 2602, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1902