Skip to content

120 Winant RdPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1,186,300
Last Sale Date
Sep 15, 2011

Property Information

Block9301
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page93

Building Details

Building Class20
Description2SBRB3G&P
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage5,622
Acreage2.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$702,800
48%
Improvement Value:$770,900
52%
Total Assessment$1,473,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,245+5.9%
2024$37,049+3.1%
2023$35,944+0.8%
2022$35,664+15.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,186,300
DeedBook 6124, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1950