Skip to content

238 Gallup RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1968

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block9501
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page95

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,927
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,000
63%
Improvement Value:$344,600
37%
Total Assessment$919,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,489+5.9%
2024$23,119+3.1%
2023$22,429+0.8%
2022$22,254+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft2,927DeedBook 6440, Page 362Recorded5/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1968