Skip to content

16 Fleming WayPrinceton, NJ 08540

Built 1992

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block9701
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
Description2SBRFR2G
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage3,344
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
50%
Improvement Value:$439,200
50%
Total Assessment$872,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,227+5.9%
2024$21,927+3.1%
2023$21,273+0.8%
2022$21,107+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft3,344DeedBook 6420, Page 1566Recorded11/9/2020

Property Sale

SaleMulti
$359,490
DeedBook 2639, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1992