Skip to content

26 Leicester CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$857,500
Last Sale Date
Apr 19, 2012

Property Information

Block9701
Lot73
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
Description2SAS4B2.5B2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,246
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$519,000
57%
Improvement Value:$388,700
43%
Total Assessment$907,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,172+5.9%
2024$22,820+3.1%
2023$22,139+0.8%
2022$21,966+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$857,500
DeedBook 6149, Page 1024

Property Built

Built

Year Built: 1993