Skip to content

75 Fleming WayPrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block9703
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,858
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
55%
Improvement Value:$352,900
45%
Total Assessment$777,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,715+5.9%
2024$19,556+3.1%
2023$18,973-0.4%
2022$19,055+3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$347,100
DeedBook 2759, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1993