Skip to content

123 Fleming WayPrinceton, NJ 08540

Built 1994

Last Sale Price
$1,695,000
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block9703
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage3,347
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$491,000
51%
Improvement Value:$470,700
49%
Total Assessment$961,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,610+5.9%
2024$24,177+3.1%
2023$23,456+0.8%
2022$23,273+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,695,000
Sq Ft3,347DeedBook 6529, Page 1649Recorded7/31/2023

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$360,940
DeedBook 2656, Page 51