Skip to content

68 Warren CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1994

Last Sale Price
$970,000
Last Sale Date
Feb 21, 2017

Property Information

Block9703
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,706
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
55%
Improvement Value:$344,200
45%
Total Assessment$769,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,484+5.9%
2024$19,338+3.1%
2023$18,761+0.8%
2022$18,615+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$970,000

From:

To:

Sq Ft2,706DeedBook 6278, Page 1675Recorded3/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$310,160
DeedBook 2695, Page 77