Skip to content

107 Fleming WayPrinceton, NJ 08540

Built 1994

Last Sale Price
$422,500
Last Sale Date
Feb 11, 1999

Property Information

Block9703
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,944
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$463,000
52%
Improvement Value:$427,700
48%
Total Assessment$890,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,719+5.9%
2024$22,392+3.1%
2023$21,724+0.8%
2022$21,555+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$422,500
DeedBook 3545, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1994