Skip to content

35 Fleming WayPrinceton, NJ 08540

Built 1992

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 30, 2003

Property Information

Block9703
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,964
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,000
55%
Improvement Value:$353,400
45%
Total Assessment$782,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,835+5.9%
2024$19,670+3.1%
2023$19,083+0.8%
2022$18,934+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4503, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1992