Skip to content

25 Kossman StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1910

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 20, 1998

Property Information

Block145
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2305

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV 1DG
Dwellings1
ZoningHR
Sq Footage992
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
31%
Improvement Value:$36,900
69%
Total Assessment$53,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,548+3.1%
2024$6,353+3.3%
2023$6,147+0.1%
2022$6,138+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft992DeedBook 4488, Page 201Recorded3/26/1998

Property Built

Built

Year Built: 1910