Skip to content

26 Maple StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1780

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
May 10, 2005

Property Information

Block145
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2305

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1DG
Dwellings1
ZoningHR
Sq Footage2,280
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
51%
Improvement Value:$26,800
49%
Total Assessment$54,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,609+3.1%
2024$6,412+3.3%
2023$6,204+0.1%
2022$6,196+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 5539, Page 249NU CodeFamily (1)Recorded8/25/2005

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 4425, Page 685Recorded7/14/1997

Property Built

Built

Year Built: 1780