Skip to content

35 Kossman StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1910

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block145
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2305

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV 2DG
Dwellings1
ZoningHR
Sq Footage1,926
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
34%
Improvement Value:$45,900
66%
Total Assessment$69,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,274+3.2%
2024$8,019+3.5%
2023$7,751+0.1%
2022$7,740+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000

To:

DeedBook 19833, Page 1702

Property Built

Built

Year Built: 1910