Skip to content

22 Maple StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1915

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 31, 2001

Property Information

Block145
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2305

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV 1DG
Dwellings1
ZoningHR
Sq Footage1,564
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
38%
Improvement Value:$46,300
62%
Total Assessment$74,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,036+3.1%
2024$8,766+3.3%
2023$8,482+0.1%
2022$8,470+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,564DeedBook 4945, Page 326Recorded8/22/2001

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3619, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1915