Skip to content

28 Lawrence Brook DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1943

Last Sale Date
Jan 6, 1997

Property Information

Block14
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,720
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,300
23%
Improvement Value:$84,700
77%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,206+2.8%
2024$12,845+3.3%
2023$12,434+0.2%
2022$12,416+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1943