Skip to content

14 Lawrence Brook DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$626,000
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block14
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,463
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
30%
Improvement Value:$83,600
70%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,286+2.8%
2024$13,896+33.9%
2023$10,377+0.2%
2022$10,361+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$626,000

From:

To:

Sq Ft2,463DeedBook 18504, Page 637Recorded6/23/2021

Property Sale

Sale
$626,000

From:

To:

Sq Ft2,463DeedBook 18504, Page 637NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/23/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,463DeedBook 6899, Page 351NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 1950