Skip to content

30 Lawrence Brook DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1943

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block14
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,587
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
26%
Improvement Value:$64,000
74%
Total Assessment$86,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,384+2.8%
2024$10,101+3.3%
2023$9,778+8.6%
2022$9,007+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$369,000

To:

DeedBook 18032, Page 518

Property Sale

Sale
$164,500

To:

Property Built

Built

Year Built: 1943