Skip to content

17 Madison AveBrick, NJ 08723

Built 1952

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 14, 2021

Property Information

Block159
Lot45
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2701

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,120
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
31%
Improvement Value:$42,300
69%
Total Assessment$60,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,426+3.1%
2024$7,204+3.3%
2023$6,971+0.1%
2022$6,961+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 18611, Page 21Recorded9/3/2021

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 5781, Page 543NU CodeFamily (1)Recorded2/6/2007

Property Built

Built

Year Built: 1952