Skip to content

15 Harrison AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1928

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block164
Lot45
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2702

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,366
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,600
22%
Improvement Value:$44,700
78%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,987+3.1%
2024$6,779+12.4%
2023$6,033+0.1%
2022$6,024+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,366DeedBook 18742, Page 493Recorded12/10/2021

Property Sale

SaleMulti
$120,000

From:

To:

DeedBook 4229, Page 679Recorded4/4/1995

Property Built

Built

Year Built: 1928