Skip to content

42 Roosevelt AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block168
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,415
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
31%
Improvement Value:$56,100
69%
Total Assessment$81,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,877+3.1%
2024$9,582+3.3%
2023$9,272+0.1%
2022$9,259+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,415DeedBook 6545, Page 632NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/20/2014

Property Sale

SaleMulti
$154,900

To:

DeedBook 3569, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1956