Skip to content

32 Roosevelt AveEast Brunswick, NJ 08816

Vacant Land

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block168
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$10,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,305+3.1%
2024$1,266+3.3%
2023$1,225+0.1%
2022$1,223+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$40,000

To:

DeedBook 19922, Page 1479

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 6231, Page 511Recorded2/14/2011