Skip to content

38 Roosevelt AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Aug 28, 1998

Property Information

Block168
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage888
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
30%
Improvement Value:$42,500
70%
Total Assessment$61,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,451+3.1%
2024$7,228+3.3%
2023$6,994+0.1%
2022$6,984+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 4551, Page 308Recorded10/8/1998

Property Sale

SaleMulti
$135,500

From:

To:

DeedBook 3791, Page 459Recorded7/3/1989

Property Built

Built

Year Built: 1956