Skip to content

46 Roosevelt AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Nov 4, 1993

Property Information

Block168
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,415
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
29%
Improvement Value:$60,400
71%
Total Assessment$85,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,401+3.1%
2024$10,091+3.3%
2023$9,764+0.1%
2022$9,751+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft1,415DeedBook 4107, Page 214Recorded11/23/1993

Property Sale

SaleMulti
$46,500
DeedBook 29430, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1956