Skip to content

2103 Cedar Village BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2005

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Apr 21, 2025

Property Information

Block29.07
Lot2
QualifierC0103
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class10
DescriptionCF DEHART
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,000
7%
Improvement Value:$53,300
93%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,629+2.9%
2024$6,441-0.6%
2023$6,477+0.2%
2022$6,467+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$368,000

To:

DeedBook 19718, Page 1583

Property Sale

Sale
$239,400

From:

To:

DeedBook 5541, Page 790NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/30/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005