Skip to content

98 Church Ln(Block 310 Lot 2)East Brunswick, NJ 08816

Built 1850
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2007

Property Information

Block310
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page3200

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV 3DG
Dwellings1
ZoningRP3
Sq Footage1,711
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
33%
Improvement Value:$40,600
67%
Total Assessment$60,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,437+3.1%
2024$7,213+3.4%
2023$6,977+0.1%
2022$6,972+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Recorded8/22/1996

Property Built

Built

Year Built: 1850