Skip to content

63 W Prospect StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1991
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Sep 19, 2023

Property Information

Block40
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICES
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage3,400
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,800
19%
Improvement Value:$149,700
81%
Total Assessment$184,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,149+2.8%
2024$21,544+3.3%
2023$20,856+0.2%
2022$20,825+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$950,000

To:

DeedBook 19351, Page 1956

Property Built

Built

Year Built: 1991