Skip to content

51 W Prospect StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1982
Commercial

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Jan 9, 2015

Property Information

Block40
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage6,000
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
19%
Improvement Value:$303,700
81%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,019+2.8%
2024$43,789+3.3%
2023$42,390+11.3%
2022$38,094+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$985,000

To:

Sq Ft6,000DeedBook 6660, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1982