Skip to content

56 Wilmot StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2007

Property Information

Block40
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,451
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
36%
Improvement Value:$45,000
64%
Total Assessment$70,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,488+2.8%
2024$8,256+3.3%
2023$7,992+0.2%
2022$7,980+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,587DeedBook 4494, Page 52Recorded4/23/1998

Property Sale

SaleMulti
$107,500
DeedBook 3565, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1949