Skip to content

16 W Amherst StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1910

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Oct 15, 2014

Property Information

Block51
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class10
DescriptionCONV 2DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,392
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
40%
Improvement Value:$38,300
60%
Total Assessment$64,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,683+2.8%
2024$7,473+3.3%
2023$7,235+0.2%
2022$7,224+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 6689, Page 212Recorded5/14/2015

Property Sale

SaleMulti
$107,000

From:

To:

DeedBook 5176, Page 135Recorded5/12/2003

Property Built

Built

Year Built: 1910