Skip to content

6 Crescent AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1935

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Dec 8, 2023

Property Information

Block571
Lot61
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,442
Acreage2.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,400
29%
Improvement Value:$73,700
71%
Total Assessment$104,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,694+3.1%
2024$12,315+3.3%
2023$11,916+0.1%
2022$11,900+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

DeedBook 19382, Page 1092

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 3693, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1935