Skip to content

14 Miller AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1930

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 3, 2024

Property Information

Block571
Lot82
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,020
Acreage2.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
48%
Improvement Value:$37,300
52%
Total Assessment$71,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,743+3.1%
2024$8,482+3.3%
2023$8,208+0.1%
2022$8,196+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

DeedBook 19622, Page 1135

Property Built

Built

Year Built: 1930