Skip to content

18 Miller AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 2023

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
May 11, 2005

Property Information

Block571
Lot83
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class12
Description---
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage1,852
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
14%
Improvement Value:$154,600
86%
Total Assessment$179,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,925+3.1%
2024$21,270+637.4%
2023$2,885+0.1%
2022$2,881+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$119,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 5512, Page 88Recorded6/28/2005