Skip to content

148 Crescent AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 12, 1999

Property Information

Block571
Lot45
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningRP
Sq Footage2,478
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
19%
Improvement Value:$114,800
81%
Total Assessment$141,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,279+3.1%
2024$16,763+3.3%
2023$16,220+0.1%
2022$16,198+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,478DeedBook 4680, Page 364Recorded9/8/1999

Property Built

Built

Year Built: 1979