Skip to content

26 Colburn RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jan 28, 2020

Property Information

Block576
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,132
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,400
29%
Improvement Value:$87,800
71%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,910+2.8%
2024$14,503+3.3%
2023$14,040+8.4%
2022$12,957+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,132DeedBook 17774, Page 692Recorded2/5/2020

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,132DeedBook 17491, Page 761NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1956