Skip to content

15 Bernard RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
Oct 1, 2004

Property Information

Block576
Lot64
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,184
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
31%
Improvement Value:$83,400
69%
Total Assessment$120,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,478+2.8%
2024$14,082+3.3%
2023$13,633+0.2%
2022$13,612+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$517,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 5404, Page 140Recorded11/1/2004

Property Built

Built

Year Built: 1962