Skip to content

48 Gage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$320,500
Last Sale Date
Nov 21, 2002

Property Information

Block576
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
36%
Improvement Value:$65,400
64%
Total Assessment$102,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,305+2.8%
2024$11,969+3.3%
2023$11,587+0.2%
2022$11,569+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,500

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 5132, Page 657Recorded1/8/2003

Property Built

Built

Year Built: 1956