Skip to content

31 Hamlin RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Jun 15, 2000

Property Information

Block586
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0703

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,832
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
26%
Improvement Value:$76,000
74%
Total Assessment$103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,365+2.8%
2024$12,027+3.3%
2023$11,643+0.2%
2022$11,626+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900

From:

To:

Sq Ft1,993DeedBook 4797, Page 538Recorded7/12/2000

Property Built

Built

Year Built: 1956