Skip to content

11 Corona RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 28, 2012

Property Information

Block588
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
35%
Improvement Value:$59,300
65%
Total Assessment$90,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,913+2.8%
2024$10,614+3.3%
2023$10,275+0.2%
2022$10,260+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 6386, Page 654Recorded9/18/2012

Property Built

Built

Year Built: 1956