Skip to content

35 Allwood RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Sep 21, 1984

Property Information

Block588
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,600
31%
Improvement Value:$72,500
69%
Total Assessment$105,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,617+2.8%
2024$12,273+3.3%
2023$11,881+0.2%
2022$11,863+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000

To:

Sq Ft1,852DeedBook 28920, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1956