Skip to content

68 Wellington RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Dec 17, 1976

Property Information

Block598
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,457
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
30%
Improvement Value:$73,300
70%
Total Assessment$104,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,343+2.9%
2024$11,999+3.4%
2023$11,608+0.2%
2022$11,590+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$62,000

To:

Sq Ft2,457DeedBook 29600, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1962