Skip to content

30 Tompkins RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$295,418
Last Sale Date
Jun 25, 2025

Property Information

Block598
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class12
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,100
24%
Improvement Value:$99,400
76%
Total Assessment$130,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,667+4.5%
2024$14,989+32.7%
2023$11,291+0.2%
2022$11,274+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,418

To:

DeedBook 19762, Page 1440

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft2,096DeedBook 19218, Page 1982Recorded5/26/2023

Property Sale

Sale
$170,000

Property Built

Built

Year Built: 1962