Skip to content

32 Tompkins RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2005

Property Information

Block598
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,778
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
30%
Improvement Value:$73,000
70%
Total Assessment$103,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,461+2.8%
2024$12,121+3.3%
2023$11,734+0.2%
2022$11,716+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,778DeedBook 5411, Page 466NU CodeLove & affection (2)Recorded11/17/2004

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 3726, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1962