Skip to content

10 University RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 16, 2024

Property Information

Block599
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,395
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
28%
Improvement Value:$77,800
72%
Total Assessment$108,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,013+2.8%
2024$12,658+3.3%
2023$12,254+0.2%
2022$12,235+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 19405, Page 711

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,395DeedBook 6690, Page 854Recorded5/20/2015

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 28170, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1963